NADACE ČESKÝ BAROK V Ladech 11, Praha 4, 149 00, telefon+fax 244 912 855, mobil 606 919 112

GALERIE LAPIDARIUM Rámová 6, Praha 1, telefon 777 046 183

 otevřeno denně od 15 do 18 hodin (ve čtvrtek od 15:00 do 18:00) * v pondělí zavřeno 

 AKTUÁLNÍ VÝSTAVY

 Hlavní strana

rozlišení/resolution/risoluzione/Auflösung/разрешение 1280 x 1024 -- stiskněte * press * pressa * drücken * нажать F11

Hlavní činností nadace je záchrana barokních památek v ČR, jejich výzkum, rekonstrukce, obnova, zpřístupnění a prezentace nejširší veřejnosti. Sochařské památky jsou v posledních letech vystaveny krajně nepříznivým klimatickým vlivům, především kyselým dešťům. Donedávna poměrně zachovalé sochy se rozpadají před očima. Záchranu těchto památek, jejichž kulturní i ekonomická hodnota stále roste, nelze odkládat.
Přínos z turistického ruchu činí významnou položku státního rozpočtu. Většinu turistů k ním přivádí zájem o památky. Už i z tohoto důvodu je nutno o památky lépe pečovat.
Sochy jsou nejzranitelnější složkou památkového dědictví. Zatímco ztracený detail na architektuře lze nahradit podle jiného zachovaného na jiné části budovy, ztracená část sochy je nenahraditelná. Jedinou možnost záchrany představuje nahrazení soch v exteriéru kopiemi a umístění originálů do interiéru. Příkladem může být největší akce tohoto druhu, dokončená v Kuksu, kde byly originály soch přemístěny do Lapidaria a v exteriéru nahrazeny kopiemi. Právě z těchto důvodů se v listopadu 1995 utvořila skupina lidí, kteří si uvědomují naléhavost řešení tohoto problému a založila nadaci ČESKÝ BAROK.

GALERIE LAPIDARIUM vznikla s laskavou podporou Městské části Praha 1